Wojewódzki Przegląd Pism Uczniowskich SZPALTA organizowany przez X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego w Katowicach
   
<<<
 



30 kwietnia odbył się finał Wojewódzkiego Przeglądu Pism Uczniowskich SZPALTA. Czas na podsumowanie udanej imprezy, na której emocje ponad setki uczniów i ich opiekunów nierzadko sięgały zenitu.

Dzień przeglądu.
Mimo iż rozpoczęcie imprezy zaplanowano na 10:00 już o 8:30 pojawili się pierwsi uczniowie. Przedstawiciele dwudziestu redakcji przybyli z całego województwa od Częstochowy po Bielsko-Białą. Głównymi punktami dnia było spotkanie z Aleksandrem Rabij, prezentacja gazet uczniowskich, prelekcja Aleksandry Czapla-Oslislo oraz najważniejsze - czyli omówienie i podanie wyników.

Aleksander Rabij - historie tętniące życiem.
Fotoreporter od lat publikujący zdjęcia w najlepszych magazynach w kraju i za granicą dynamicznie przybliżył swój zawód. Akcje humanitarne, atak terrorystyczny w Egipcie, taniec Derwiszów - serwował opowieść za opowieścią wywołując na przemian wzruszenie ściskające gardło, przerażenie czy śmiech. Aleksander Rabij to człowiek, który potrafi i ma o czym opowiadać. Na sali zapanowała cisza, słuchaliśmy wszyscy nie tylko starsi ale przede wszystkim pokolenie MTV. Zapamiętaliśmy co powiedział: ''W życiu liczy się wzruszenie''.

Aleksandra Czapla-Oslislo.
Teatrolożka, doktorantka Uniwersytetu Śląskiego, gdzie prowadzi także zajęcia ze studentami Kulturoznawstwa. Dziennikarka Gazety Wyborczej, Dziennika Teatralnego oraz artPapier przedstawiła zawód dziennikarza z nietypowego punktu widzenia: ''Krytycznie o krytyku czyli dlaczego weekend mam w środę a w pewnych zawodach nie ma przyjaciół''.

Gwóźdź programu - prezentacje pism.
W ramach konkursu porównywane były pisma uczniowskie oraz umiejętność zaprezentowania pracy zespołu redakcyjnego. Wcześniejsze nadesłanie pism pozwoliło członkom jury na wnikliwie przeczytanie prac, ocenienie oraz na podstawie lektury, przygotowanie po jednym problemowym pytaniu dla każdego z zespołów redakcyjnych.

Nadesłane prace pokazały pełne spektrum twórczych możliwości. Pojawiły się pisma cztero i czterdziesto stronicowe, pisma formatu od A5 do A2, pisma, w których można było znaleźć materiały skopiowane z Internetu a i takie, w których wszystkie elementy były własnego autorstwa (w tym rysunki i fotografie). Wydawałoby się, że skoro nadesłane gazety są pismami uczniowskimi toteż będą poruszały tylko tematykę szkolną. Nic bardziej mylnego - często przewijały się problemy społeczne, czy też nawet polemiki polityczne.

Aby zapewnić dynamikę przeglądu, każdy z zespołów redakcyjnych miał trzy minuty ma zaprezentowanie swojego pisma. Swojej pracy, inspiracji czy osiągnięć. Następnie członek jury zadawał pytanie... i kolejna minuta na odpowiedź. Czy można udzielić odpowiedzi w ciągu zaledwie jednej minuty? Można, jeżeli ma się coś do powiedzenia.

Jury podczas oceny pism zwracało uwagę na zawartość merytoryczną, szatę graficzną, ilość elementów własnego autorstwa oraz dbałość o prawo autorskie. Najlepiej wypadły pisma: I miejsce ''OSA'' z II L.O. w Tychach, II miejsce ''Przecieki'' z III L.O. w Tychach oraz III miejsce ''Kontakt'' z III L.O. w Jaworznie. Pierwsze dziesięć miejsc, oraz pełna lista pism zamieszczona została na dole strony. By być fair-play, redakcja ''Dziesiątki'' jako organizator zaprezentowała swoje pismo natomiast w tym roku nie brała udziału w konkursie.

Złoto dla najmłodszych.
Przy okazji przeglądu zorganizowany został dwuetapowy, indywidualny konkurs dziennikarski dla gimnazjalistów. Do pierwszego etapu polegającego na napisaniu felietonu ''Czym jest dla Ciebie wolność słowa?'' przystąpiło 55 gimnazjalistów. Spośród nich 10 zostało zaproszonych do finału. Na miejscu dostali polecenie napisania krótkiej notatki prasowej - relacji z rozpoczęcia SZPALTY. Najlepsi okazali się: I miejsce Marcinów Julian z Gimnazjum Nr 23 w Katowicach, II miejsce Szypuła Kamil z Gimnazjum Nr 3 w Raciborzu oraz III miejsce Doellinger Józef z Gimnazjum Tow. Szkolnego w Bielsku-Białej.



Fotogaleria




Uczestnicy przeglądu pism
Poniższa tabela pokazuje pierwsze dziesięć miejsc,
natomiast kolejne gazetki ułożone zostały alfabetycznie.
Nazwa gazety Szkoła
Miejscowość
Miejsce




Finaliści konkursu dla gimnazjalistów
Szkoła
Miejscowość
Imiona i nazwiska uczniów Miejsce
Gimnazjum nr 23 z Oddziałami Integracyjnymi
Katowice
Julian Marcinów I
Gimnazjum nr 10 w Katowicach
Katowice
Anna Maksym ---
Gimnazjum nr 3 w Mysłowicach z Oddziałami Integracyjnymi
Mysłowice
Natalia Otlinger ---
Zespół Szkół nr 1 Gimnazjum nr 1 w Wiśle
Wisła
Natalia Hładysz ---
Gimnazjum Tow. Szkolnego im. M. Reja w Bielsku-Białej
Bielsko-Biała
Adam Pasierbek
Józef Doellinger
---
III
Gimnazjum nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi
Chorzów
Alicja Motyka ---
Gimnazjum nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi im. S. Staszica
Katowice
Karol Pallado ---
Gimnazjum Nr 3 im.Augustyna Weltzla w Raciborzu
Racibórz
Kamil Szypuła II
Gimnazjum nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi
Częstochowa
Iga Sokołowska ---


Ignacy Jan Paderewski
 
 
J.D. 2006-2016 ©